Nå blir det enklere å satse på mikrobrikker

Electronic Coast, SINTEF, UiT, USN, NTNU og UiO har gått sammen for å skape Norges nye kompetansesenter for mikrobrikker.

Dette gir blant annet bedrifter og forskningsmiljø enklere tilgang til avansert mikroteknologi i Norge og Europa.

Mikrobrikker (sintef.no) utgjør «hjernen» i nærmest all moderne teknologi og finnes overalt rundt oss i hverdagen.

De spiller en kritisk rolle for vår teknologiske utvikling og er strategisk viktige i nesten alle næringer fra helse til energi, industri, havbruk, transport og forsvar.

Nå satser EU stort på mikrobrikker gjennom investeringer og tilrettelegging for pilotproduksjon og design: 

I 2025 blir det etablert 27 europeiske kompetansesenter for mikrobrikke-teknologi. Kompetansesenterene vil blant annet være bindeledd for norske selskap som ønsker tilgang til de nyeste og mest avanserte fasiliteter for teknologiutvikling knytta til mikrobrikker og sensorer.

Siste nyheter

Åpent møte om kvanteprosessering – 28. januar på Forskningsparken

Åpent møte om kvanteprosessering – 28. januar på Forskningsparken

Electronic Coast inviterer til åpent møte om kvanteprosessering – Quantum Computing – som paradigmeskifte for industriell regnekraft.

Kappløpet innenfor kvantedatamaskiner har pågått i flere år. De siste årene har det økt i omfang og med mye større investeringsbudsjett.

Alle våre nordiske naboer har etablert nasjonale kvante-strategier. Det er en klar forventning at innføringen av slike systemer vil være et paradigmeskifte innenfor mange IT-oppgaver.

Når det innføres ny teknologi med nye superkrefter, vil dette også bety nye trusler og problemstillinger som man bør behandle. Når og på hvilken måte vil denne nye teknologien påvirke offentlige og private tjenester. Og kanskje like viktig: hvordan bør man forberede seg allerede idag for å være forberedt på ny risiko som kommer som en følge av en slik teknologi-revolusjon.

IBM er en av de verdensledende teknologiselskapet innen utviklingen og anvendelser av kvantedatamaskiner. Innlegget vil gi en innføring i industrien rundt «Quantum Computing» og hvordan man spesielt ser anvendelser innenfor elektronikk og material-teknologi. Denne sesjonen vil også vektlegge den internasjonale satsningen innenfor standardisering av kvantesikre IT-system og hvordan arbeidet bør startes.

Foredragsholder er Lars Nordbryhn, Sivilingeniør i fysikalsk elektronikk / fotonikk. Senior Architect og Quantum Ambassador i IBM med 25 års erfaring i IT-virksomheter i Norge og Norden.